Wentylacja i rekuperacja

Rekuperacja

Ograniczenie strat ciepła przy jednoczesnym zachowaniu komfortu

Rekuperacja

Zadaniem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, która w domach jednorodzinnych zwana jest potocznie rekuperacją jest wymiana powietrza z równoczesnym odzyskiem ciepła. Mamy więc kanały wywiewne, które transportują powietrze wywiewane z domu zawierające wilgoć, zapachy i zanieczyszczenia, a także dwutlenek węgla oraz kanały nawiewne dostarczające powietrze świeże. Do tego rzecz najważniejsza czyli wymiennik ciepła, dzięki któremu powietrze wywiewane oddaje swoją energię cieplną powietrzu nawiewanemu ze średnią sprawnością 85-90%.

Zgodnie z najważniejszą zasadą projektowania wentylacji nawiewniki lokalizujemy w pomieszczeniach czystych czyli pokoje, gabinety, sypialnie, a wywiewniki pomieszczeniach brudnych w kuchni, pralni, toaletach. Dzięki temu zapachy nie roznoszą się po całym domu i są usuwane w miejscu powstawania.

Rekuperator czyli serce systemu rekuperacji

Przeciwprądowy, obrotowy czy entalpliczny?

Rekuperator czyli serce systemu rekuperacji

Obecnie na rynku istnieje bardzo bogaty wybór rekuperatorów. Możemy wybierać w urządzeniach z wymiennikami przeciwprądowymi lub obrotowymi, z modelami z wbudowanym systemem CF (bilansowanie strumieni powietrza), dostępem zdalnym, odzyskiem wilgoci czy nawet nawilżaczem lub nagrzewnicą/chłodnicą wstępną. Bardzo zaawansowane rekuperatory mogą być sterowane w funkcji stężenia CO2 w domu – rekuperator sam odczytuje aktualne dane z powietrza wywiewanego i decyduje o tym z jaką intensywnością mają pracować wentylatory.

  • cichy
  • wydajny
  • energoszczędny
  • tani w eksploatacji
  • intuicyjny do sterowania