Pompy ciepła

Na czym polega fenomen pompy ciepła?

Czym jest pompa ciepła?

Na czym polega fenomen pompy ciepła?

Najprościej mówiąc pompa ciepła jest urządzeniem o budowie bardzo podobnej do lodówki, którego zadaniem jest ogrzanie naszego budynku wraz z podgrzaniem ciepłej wody użytkowej.

Efektywność energetyczna pompy ciepła określana jest poprzez współczynnik COP, który jest stosunkiem ilości energii otrzymanej do energii włożonej. Energia pobrana w tym przyoadku to energia elektryczna do napędu głównie sprężarki, a energia wyprodukowana to ciepło, które nasz budynek na bieżąco konsumuje.

Średnie COP pompy zależne jest od wielu czynników:

  • temperatura dolnego źródła (powietrze, grunt),
  • temperatura górnego źródła (wody grzewcza).

Im wyższa temperatura dolnego źródła i im niższa temperatura górnego źródła tym wyższy współczynnik COP. DLatego tak ważne dla uzyskania niskich rachunków za ogrzewanie jest zwiększenie powierzchni grzewczej urządzeń, które to ciepło przekazują (podłogówka, grzejniki, klimakonwektory).
Przyjmijmy, że średnie COP wynosi 3,5 – znaczy to mniej więcej tyle, że z dostarczonej 1 jednostki energii np. elektrycznej otrzymamy aż 3,5 jednostki energii cieplnej.

Jak klasyfikujemy pompy ciepła?

Czym się różnią w praktyce?

Najprostszy podział obejmuje pompy powietrzne oraz gruntowe.

Gruntowa pompa ciepła

Czerpie energię z gruntu (odwierty pionowe lub poziome kolektory), jeśli wziąć pod uwagę konieczność ich wykonania jest droższa w zakupie/instalacji, ale efektywniejsza w eksploatacji, jednostkę montuje się wewnątrz budynku.

Powietrzna pompa ciepła

Czerpie energię z powietrza, jest tańsza w zakupie/instalacji, ale nieco mniej efektywna od „gruntówek”, posiada jednostkę zewnętrzną, którą montuje się na zewnątrz budynku najczęściej na uprzednio wykonanym fundamencie oraz jednostkę wewnętrzną do montażu wewnątrz budynku.

Montujemy pompy ciepła Panasonic, Daikin, Kaisai, CTC.

Różnorodna oferta

Montujemy pompy ciepła Panasonic, Daikin, Kaisai, CTC.

W nawiązaniu do wysokiej jakości świadczonych usług zostaliśmy wyróżnieni statusem PANASONIC PRO PARTNER, który oznacza:

  • dobór pompy w oparciu o obliczenia zapotrzebowania ciepła budynku,
  • montaż z wykorzystaniem wysokiej jakości podzespołów,
  • poprawność konfiguracji pompy ciepła,
  • wysoki standard obsługi klienta,
  • szybka reakcja na zgłoszenie serwisowe.

Oferujemy wydłużoną 5 LETNIĄ GWARANCJĘ na urządzenia Panasonic.