Pompa ciepła zamiast kotła na ekogroszek? Czy to się opłaca?

W obliczu drożejących nośników energii takich jak węgiel czy gaz, właściciele domów jednorodzinnych coraz częściej decydują się na zmianę starego kotła na pompę ciepła. Takie rozwiązanie jest na pewno wygodne – nie trzeba dokładać opału, wyrzucać popiołu i okresowo czyścić kotła, ale czy jest opłacalne? Policzmy.

Za przykład do naszych obliczeń posłuży dom jednorodzinny piętrowy typu „kostka” o wymiarach 10,5×10,5m, docieplony styropianem o grubości 10 cm. Właściciel 10 lat temu wymienił stolarkę okienną, a w zeszłym dodatkowo docieplił dach 20 cm warstwą styropianu. W domu jest instalacja mieszana, w pokojach są grzejniki, natomiast w łazienkach i kuchni jest ogrzewanie podłogowe. Zapotrzebowanie na ciepło naszego modelowego domu wynosi ok. 21 tys. kWh/rok, wymagana moc źródła ciepła to 10,5 kW. Zużycie opału za ostatni rok – gdy ekogroszek był za 1.400 zł/tonę wyniosło 3,8 tony (kocioł węglowy nie ma zamontowanego zaworu 4 drogowego więc często chodzi z wysoką i niską mocą co powoduje jego niską sprawność). Łącznie dało to 3,8×1.300 zł = 4.940 zł/rok.
Po zmianie na pompę ciepła przy 20% udziale podłogówki i 80% udziale ogrzewania grzejnikowego szacowane COP (Coeficient of Perfromance) będzie na poziomie 3,3 co da nam zużycie energii elektrycznej 6.363 kWh. Przy stawce 0,75 zł/kWh właściciel zapłaci za energię elektryczną 4.772 zł.

Co się stanie jeśli weźmiemy pod uwagę koszty ekogroszku po aktualnych cenach? Policzmy. Wg aktualnej ceny za najlepszy węgiel z firmy Bartex Gold zapłacimy 2.400 zł/tonę, łącznie daje to 3,8 x 2.400 zł = 9.120 zł. Ta kwota szokuje, oznaczałaby że pompa ciepła byłaby tańsza od ekogroszku o ponad 90%. Roczna oszczędność po aktualnych stawkach wyniosłaby 4.348 zł/rok. To oznacza, że przykładowa instalacja z pompą ciepła bez jakichkolwiek dopłat zwróciłaby się po około 9 latach. Nie jest to może najlepszy okres zwrotu, ale jeśli dołożymy do tego dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze” (dopłata w wysokości 13.500 zł lub 18.000 zł) lub też właściciel posiada już fotowoltaikę sytuacja wygląda znacznie lepiej. Należy także dodać, że gdy właściciel nie zdecyduje się na zmianę prędzej czy później będzie zmuszony do wymiany kotła ekogroszek na nowszy model, niestety już tylko 5 klasy którego koszt oscyluje w granicach 10 – 12 tys. zł.
Można oczywiście poprawić sprawność systemu ogrzewania poprzez wymianę grzejników na większe lub zwiększenie powierzchni ogrzewanej płaszczyznowo. Wtedy można by zejść ze zużyciem energii elektrycznej nawet poniżej 5.000 kWh/rok.